П'ятниця, 07 квітня 2017 10:07

Фото до матеріалу

Благовіщення 2017: історія та традиції святкування

Благовіщення 2017: історія та традиції святкування

7 квітня християни східного обряду відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці. Благовіщення – одне з 12 найважливіших свят православ'я і третє за значенням після Великодня і Різдва Христового.

Благовіщення означає "добра" новина. В цей день Діві Марії явився архангел Гавриїл і сповістив Їй про прийдешнє народження Ісуса Христа — Сина Божого і Спасителя світу.

Історія свята

Церква встановила святкування Благовіщення в IV ст. після того, як самостійно почали відзначати Різдво Христове. Дату свята визначили, відрахувавши 9 місяців від Різдва. Крайні строки, з якими збігається Благовіщення - четвер третього тижня Великого посту та середа Пасхального тижня (за Юліанським календарем). Святкування Благовіщення не скасовується, навіть якщо свято припадає на Великдень, і піст заради нього послаблюється.

Звичаї та традиції

Будь-яка робота в цей день вважалась гріхом. Згідно приказці, в цей день "птах гнізда не в'є, дівчина коси не плете". Один з найстаріших звичаїв, пов'язаних з святом, стосується птахів: у цей день заведено відпускати птахів, зокрема голубів, на волю. За легендою, вони донесуть звістку про добрі справи людей ангелам-хранителям.

На Благовіщення забороняється також щось шити, плести або в'язати. Ця заборона пов'язана з тим, що життя людини являє собою нитку, управляти якою можуть тільки ангели-хранителі або Бог.

В цей день імовірність переплутати життєві нитки надзвичайно висока. Це може призвести до руйнування сім'ї або виникнення суперечок з рідними і близькими, перекидання долі від однієї людини до іншої і т. д. У цей день також прийнято було заготовляти благовіщенську сіль. Кожен з членів сім'ї кидав по дрібці солі в спеціальний мішечок, після чого хазяйка її прокаливала і берегла для особливих випадків. Вважається, що така сіль може вилікувати навіть безнадійно хворого. Якщо сіль не знадобилася протягом року, її необхідно спалити на багатті.

У цей день не можна надягати обновки. Необхідно також бути обережними з вогнем, тому господині намагалися приготувати частування на цей день заздалегідь.

Крім того, вважається, що в цей день не можна ходити в гості, свято відзначали в тісному сімейному колі. Побоювалися того, що в двері постукає незнайома дівчина або жінка: за повір'ями вона могла виявитись відьмою. Тому жінки намагалися в цей день не виходити з дому. Вважається також, що якщо на Благовіщення дівчина знайде первоцвіт, то вже влітку вийде заміж. Дівчата в цей день кидали у воду весняні квіти і вмивалися нею, щоб бути красивими.

На Благовіщення Великий піст не такий строгий: віруючим дозволено послаблення – можна їсти рибні страви, вживати в їжу олію і випити трохи вина.

У Благовіщення жінки виконують такий ритуал на щастя в домі: потрібно протягом дня 40 разів назвати чоловіка "милим" — і весь наступний рік в родині буде мир і щастя.

Прикмети свята

По погоді на Благовіщення намагалися вгадати, яким буде врожай і літні місяці. День вітряний, з ранковим туманом і інеєм обіцяв урожайне літо. Благовіщенський дощ - до великої кількості грибів і хлібів. До хорошого збирання ярих, огірків, груздів був мороз; до теплих літніх днів і до великої кількості горіхів — гроза. В день Благовіщення немає ластівок — до тривалої холодної весни. Благовіщенське небо темне, без зірок — кури мало дадуть яєць.

 

Розкажи про це друзям

blog comments powered by Disqus